Inovatyvių Europos gamintojų profesionalus atstovavimas Baltijos šalyse

Kabelių aliuminio laidininkų atkaitinimo svarba

Pastaruoju metu į Lietuvos energetikos rinką, kaip ir į daugelį kitų sričių, bando įsitvirtinti įvairūs nauji ne Europos sąjungos gamintojai. Nemažai jų yra ir iš artimųjų ar tolimesnių rytų, posovietinių šalių. Elektros kabelių rinka čia taip pat ne išimtis.

Profesionalas montuotojas, kiekvieną dieną dirbantis su kabeliais, paėmęs į rankas greitai gali pasakyti, kurio gamintojo kabelis geras, kurio ne toks kokybiškas ar visiškai prastas. Deja, bet toks kabelio „pabandymas“ nėra oficialus kabelio kokybės įvertinimas. Kabelių gamintojai testuoja savo produkciją specialiose akredituotose laboratorijose ir gauna dokumentus, patvirtinančius standartų atitikimą. Apmaudu, bet nesąžiningiems kabelių gamintojams vis dar randa galimybių įvairiai interpretuoti  savo gaminių kokybę.

Pastebėta, kad pastaruoju metu Baltijos šalių, taip pat ir Lietuvos, elektros tinklų operatoriai pradėjo labiau domėtis aliumininių kabelių atkaitinimo proceso subtilybėmis, nes būtent šioje srityje yra galimybė sukčiauti ir gerokai iškreipti kabelio gamybos kaštus. Galios kabelių gamyboje suvyto aliuminio laidininkai yra labai dažnai naudojami dėl ekonominių sumetimų – jie pigesni. Aliuminis taip pat yra labai lengva medžiaga, todėl ją gana lengva apdirbti. Tačiau svarbu paminėti, jog priklausomai nuo aliuminio laidininko apdirbimo technologijos, net ir iš to pačio aliuminio lydinio pagaminto kabelio montavimo sudėtingumas gali ženkliai skirtis. Tai ypač aktualu montuojant didesnių skerspjūvių kabelius.

Normalus kabelių laidininkų gamybos procesas apima vielos valcavimo ir sutankinimo procesus. Abu šie metodai yra paremti metalo plastinėmis deformacijomis, vykstančiomis maždaug 20 oC temperatūroje. Taip apdorojamas metalas sustiprėja, metalurgijoje tai vadinama sukietinimu. Toks stiprinimas atsiranda dėl aliuminio struktūros pasikeitimo apdirbimo proceso metu. Metalas tampa kietesnis ir trapesnis.

Sukietinimo poveikis gali būti panaikintas tinkamoje temperatūroje pakaitinus pagamintą laidininką. Toks procesas vadinamas atkaitinimu (ang. annealing). Atkaitinimas yra atliekamas kaitinant laidininką iki tam tikros temperatūros, dažniausiai apie 350 oC. Toks kaitinimas turi įtakos aliuminio kristalinei struktūrai, nes dingsta vidinė metalo įtampa. Metalas suminkštėja ir tampa plastiškesnis.

Kalbant apie atkaitintų ir neatkaitintų laidininkų skirtumus yra keletas dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį. Pirmiausia, atkaitinimas sumažina laidininko medžiagos savitąją varžą. Vis dėlto poveikis yra toks mažas, jog realybėje jis neturi jokios įtakos. Antra, atkaitinimas taip pat sumažina medžiagos deformacijos jėgą. Tai reiškia, kad laidininkas tampa minkštesnis ir labiau plastiškas, o tai palengvina ypač didesnių skerspjūvių laidininkų lenkimą. Kita vertus, atkaitinus mažų skerspjūvių laidininkus gali atsirasti problemų dėl kontaktinių jungčių atlaisvėjimo, nebent kontaktinės jungtys, gnybtai yra specialiai sukurti laidininkams, pagamintiems iš atkaitinto aliuminio.

Pats atkaitinimas, kaip kabelių gamybos proceso dalis, nėra aprašytas ar kitaip reglamentuotas jokiuose standartuose, bet atsakingi kabelių gamintojai naudoja atkaitinimą, siekdami pagerinti savo gaminių kokybę. Šis procesas nėra pigus ir sudaro ženklią kabelio gamybos kaštų dalį. Gamintojai, besiorientuojantys tik į žemą kainą, stengiasi išvengti šio gamybos etapo, ar dar blogiau, produkto aprašymuose deklaruoja, kad kabeliai yra atkaitinti, nors iš tikrųjų taip nėra. Todėl visada verta išsiaiškinti, kodėl kabelių kainos kartais taip ženkliai skiriasi ir rinktis partnerį, kuris rūpinasi gaminių kokybe ir neapgaudinėja savo klientų.

Autorius: Antti Pirttilä, R&D produktų dizaineris, Reka Cables Ltd.

Reka Cables Ltd yra vienas didžiausių Suomijos kabelių gamintojas, kabelius gaminantis nuo 1961 m. Šis gamintojas rinkoje yra žinomas dėl aukštos savo gaminių kokybės, patikimumo, lankstumo ir aukšto lygio serviso.